21 Şubat 2011 Pazartesi

1. Çeşme Film Festivali Filmleri22 Şubat 2011 – 1. Gün

- Selin’i Beklerken (kurmaca- 2010) Yönetmen: Baran Şaşaoğlu
- Yüreğimiz Yangın Karası (kurmaca- 2011) Yönetmen: Mutlu Şahin
- İrmik Helvası (belgesel- 2008) Yönetmen: Ezgi Kaplan
Takuki Tovmasyan bir yandan irmik helvası kavururken diğer yandan aile tarihinden bir hikâyeyle kolektif hafızamızı yokluyor.
-Temiz Olmak Lazım Yönetmen: Hasan Kurt
- Top (kurmaca- 2011) Yönetmen: Murat Tümer, Mithat Zencir, Mehmet Kurt
Geçmişten beri, heteroseksist yaklaşım ve homofobik şiddet, Türkiye’de ve dünyada kendini göstermektedir. Bununda ötesinde bu durum, özellikle ülkemizde, değiştirilmesi zor bir “anlayış” haline gelmiştir. Top filmi bu durumu bir berberin gözünden anlatmaya çalışmakta ve toplumda yerleşmiş eşcinsellik klişelerinin bir insanın hayatına etkilerini sorgulamaktadır.
- Güneşin Karanlığı (kurmaca- 2009) Yönetmen: Ayşegül Yadigar
Güneş 1999 Türkiye Körfez Bölgesi depreminde ailesini ve bir kolunu kaybettikten sonra, kendisini dış dünyaya kapatmıştır. Onun görme ve işitme algılarının ne derece sağlıklı olduğu da kesin değildir. Doktorların elindeki tek ipucu Güneşin hala elinden bırakmadığı tebeşir ve tamamlayamadığı resimdir. Güneş’in kaosu, bir anlamda, gezegenimizi vareden Güneş Sistemi’nin kaotik oluşumuna da bir göndermedir.
- Karga Leşi (animasyon- 2009) Yönetmen: Önder Menken
- Altıkırkbeş (kurmaca-2008) Yönetmen: M. Barış Çorak
Altıkırkbeş, Mustafa Barış Çorak’ın yazıp yönettiği, evli fakat sorunlu bir çiftin yaşamından bir kesiti gözler önüne sunan, 2008 yapımı kısa metrajlı filmdir. Film çekimleri Eskişehir’de yapılmıştır. Eser, Altıkırkbeş ismini, bu çiftin hayatlarını ikiye ayıran 6.45 vardiyasından almıştır.
- Ara (Uzun Metraj- 2007) Yönetmen: Ümit Ünal
ARA, birbirini seven ama aldatan, ölesiye kıran ama bırakamayan dört kişinin hikayesi.